Patricia Maria Tig, calificare fabuloasă în semifinalele turneului de tenis BRD Bucharest Open 2019

Patricia Maria Tig s-a calificat în premieră, în semifinalele turneului de tenis BRD Bucharest Open 2019, găzduit de Arenele BNR, după ce s-a impus în trei seturi în faţa cehoaicei Kristyna Pliskova.

Patricia Ţig, venită din precalificări, graţie unui wild card, fără să mai aibă clasament, a reuşit să se califice în premieră, într-o semifinală de turneu WTA. Românca s-a impus în trei seturi în faţa cehoaicei Kristyna Pliskova, locul 92 mondial şi favorită numărul opt la turneul de la Bucureşti.

Tig a câştigat primul set cu 6-3, l-a cedat pe al doilea cu 3-6, iar în setul decisiv a condus cu 5-0. Abia la 5-3 a avut prima minge de meci pe care a şi fructificat-o pe propriul serviciu.

După o oră şi 49 de minute de joc, românca s-a impus în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 6-3.

În semifinale, românca va juca cu nemţoaica Laura Siegemund care azi a eliminat-o în sferturi pe Irina Begu, scor 7-5, 6-2.

Calificarea în semifinale la BRD Bucharest Open 2019 îi asigură lui Ţig un cec în valoare de 11,300 de dolari şi 110 puncte WTA.