Nemţii au spulberat visul tricolorilor. România, eliminată în semifinale la Euro 2019

România s-a oprit în semifinale la Euro Under 21 din Italia. Tricolorii au fost învinşi cu 4-2 de Germania. Elevii lui Mirel Rădoi au jucat magistral în prima repriză, însă au cedat complet în repriza secundă.

În minutul 21, Nadiem Amiri a deschis scorul pentru Germania, după ce a depăşit mai mulţi adversari şi l-a învins pe Ionuţ Radu cu un şut bine plasat.

George Puşcaş a reuşit să egaleze la 1-1, după un penalty obţinut de Ianis Hagi şi acordat de arbitru după consultarea VAR.

În minutul 43, tot Puşcaş a marcat după o centrare primită de la Andrei Ivan şi o reluare excelentă a fotbalistului care evoluează în Italia.

Din păcate, repriza a doua a fost una foarte slabă făcută de tricolori.

Gian-Luca Waldschmidt a marcat pentru 2-2 în minutul 52, din penalty, după un fault în careu comis de Ianis Hagi.

Tot atacantul lui Freiburg făcut 3-2 pentru Germania, în minutul 90, după o lovitură liberă executată bine de la marginea careului.

Amiri a stabilit scorul final, 4-2, dintr-o lovitură liberă în urma căreia Alexandru Paşcanu a fost eliminat.

Echipa Naţională de Fotbal UNDER 21 a reuşit cea mai bună performanţă din istorie la un turneu final. Tricolorii mici au obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.