Monica Niculescu, victorie fabuloasă la Wimbledon

Monica Niculescu a reuşit marţi, o victorie senzaţională, în primul tur la Wimbledon. Românca a eliminat-o pe nemţoaica Andrea Petkovic.

Monica Niculescu, prezentă pe tabloul principal de simplu feminin de la Wimbledon, graţie unui Wild Card, a reuşit să câştige partida cu Andrea Petkovic, locul 69 mondial.

Românca a început cu stângul partida, peirzând rapid primul set cu 2-6. Niculescu şi-a revenit însă în setul doi unde s-a impus cu 6-2.

În setul decisiv, echilibrul s-a menţinut până la scorul de 4-4, când românca a reuşit break şi apoi a servit pentru meci. Nu a reuşit să-şi fructifice serviciul şi nemţoaica a făcut re-break. Dar Niculescu era super motivată să închidă partida şi a reuşit re-break şi apoi a închis setul cu 7-5 pe propriul serviciu.

Este cea de-a treia româncă ce reuşeşte să acceadă în turul doi la Wimbledon, după Simona Halep şi Mihaela Buzărnescu.

În turul doi, Monica Niculescu va juca cu belgianca Elise Mertens.

Categorii: SPORT