Mario Cristian Stănciulescu a spart gheaţa. A devenit în premieră campion RTP

Mario Cristian Stănciulescu a câştigat duminică, la Club Sportiv Galaxy din Bucureşti, primul său turneu în cadrul circuitului RTP, după ce l-a învins în finală pe principalul favorit al competiţiei, Mircea Trocaru.

Mario Cristian Stănciulescu, cap de serie numărul doi al turneului RTP 100, după finala pierdută în 4 august 2019 în faţa lui Ştefan Lăcătuşu, reuşeşte să devină în premieră campion RTP.

Mario Cristian Stănciulescu a avut Bye în primul tur, iar în optimi l-a învins pe Alin Savin Cristian. Apoi, în sferturi de finală l-a eliminat pe favoritul numărul şase al competiţiei, Nicolae Orbişor, scor 10-9, 10-8. În semifinale l-a învins pe favoritul cinci al turneului, Cristian Tudose, scor 10-4, 10-4, iar în finală s-a impus în două seturi, scor 10-6, 10-7 în faţa principalului favorit al turneului, Mircea Trocaru. Graţie acestei reuşite, RTP l-a recompensat cu 200 lei, un premiu dulce de la Boromir, 100 de puncte RTP şi trofeul turneului RTP 100 SILVER CUP 2020. Sponsorul principal al turneului, Laboratorul de şosete i-a oferit cutiuţa cu „Şosetele Esenţiale”. Noul campion RTP a declarat la festivitatea de premeire că de azi, va juca tenis doar încălţat în şosetele primite de la Laboratorul de Şosete. Odată cu câştigarea turneului RTP 100, Mario Stănciulescu avansează la nivel mediu şi de luni va juca doar la turneele RTP 250, RTP 500, RTP 1000 şi RTP OPEN. Primul trofeu îi aduce şi calificarea directă la Turneul Campionilor RTP din luna noiembrie 2020.

Cutiuța „Șosetele Esențiale” include 12 PERECHI ȘOSETE LUNGI, 6 PERECHI ȘOSETE GLEZNĂ şi 6 PERECHI ȘOSETE TĂLPICI.

Mircea Trocaru, principal favorit al turneului RTP 100 din 12 iulie, a bifat prima sa finală în circuitul RTP. în primul tur a avut Bye, iar în optimi l-a învins în două seturi, scor 10-3, 10-5 pe Alexandru Rotariu. În sferturi s-a impus în faţa lui Radu Năstase, scor 10-7, 10-3, iar în semifinale l-a învins pe Alin Cristian Silaghi, scor 1-7, 10-4. În finală, deşi pornea cu prima şansă întrucât în 2019 îl învinsese în primul meci direct cu Mario Stănciulescu, Mircea Trocaru a cedat în două seturi. Pentru prima sa finală în circuit, RTP l-a recompensat cu 130 lei, 20 lei reducere de la RTP, un premiu dulce de la Bormoir, 80 de puncte RTP şi trofeul finalistului turneului RTP 100 SILVER CUP 2020.

Toţi cei 19 jucători au primit produse Boromir, noul sponsor al RTP. Compania Boromir le-a oferit jucătorilor de la turneul RTP 100, biscuiţi şi croissante.

Bormomir hrăneşte sănătos jucătorii de tenis participanţi în circuitul RTP. Cu o tradiţie în produsele de panificaţie de 26 de ani, Boromir devine sponsorul RTP.

Arbitrii turneului au fost: Florin Angelo Cristea, Luchian Cincu, Mario Cristian Stănciulescu, Cristian Tudose, Adrian Vătăşescu, Sergiu Jivan şi Radu Năstase. Arbitru principal şi Supervisor RTP, Sebastian Popescu.