Irina Begu a reuşit miercuri seară, o victorie senzaţională, în faţa americancei Taylor Townsend cea care anul trecut a eliminat-o în turul doi la US Open, pe Simona Halep.

Irina Begu a spulberat-o pe americanca Taylor Townsend, locul 70 mondial şi favorită patru la turneul WTA de la Indian Wells. Românca a câştigat partida în două seturi, după doar 55 minute de joc. După ce a câştigat la zero primul set, Begu i-a cedat adversare doar două game-uri în setul doi pe care la câştigat cu 6-2.

În optimi de finală, Irina Begu va juca cu învingătoarea din partida disputată de Kristie Ahn şi Usue Maitane Arconada. 15 puncte WTA şi 2580 de dolari şi-a asigurat Irina Begu prin accederea în optimi la Indian Wells.

Tot azi, Patricia Ţig, cap de serie numărul 10, va juca în turul doi la Indian Wells, cu Olga Danilovic.

Pe 30 august 2019, Simona Halep (27 de ani, 4 WTA) a fost eliminată în turul II al turneului de Mare Șlem de la US Open, învinsă de americanca Taylor Townsend (23 de ani, 116 WTA), scor 6-2, 3-6, 6-7 (4).