Irina Begu a început cu dreptul anul 2022. În urmă cu câteva minute, românca a învins-o în primul tur al turneului WTA 250 de la Melboure, pe americanca Jessica Pegula, principala favorită a competiţiei australiene.

Irina Begu a câştigat primul set cu 7-6 (8-6), după o oră şi cinci minute de joc, iar în setul doi a defilat, impunându-se cu 6-3.

Românca şi-a adjudecat victoria în faţa americancei după o oră şi 45 minute de joc.

Românca şi-a asigurat un cec în valaore de 3,675 dolari iar în turul doi va juca cu învingătoarea partidei disputate de Jasmine Paolini şi Anna Karolina Schmiedlova.

Pe tabloul principal de simplu feminin al turneului Melbourne Summer Set 2 se mai află şi românca Sorana Cîrsea, desemnată cap de serie numărul cinci, care va juca în prima rundă cu Varvara Gracheva.