Irina Begu şi Patricia Ţig s-au calificat în optimi de finală la BRD Bucharest Open 2019

Irina Begu şi Patricia Ţig s-au calificat marţi, în optimile de finală ale turneului de tenis WTA BRD Bucharest Open 2019, găzduit de Arenele BNR.

După o pauză de doi ani de zile, timp în care a născut, Patricia Ţig revine cu victorie pe tabloul principal al unui turneu WTA. Marţi, în primul tur la competiţia de la Bucureşti, Patricia Ţig s-a impus în două seturi în faţa Annei Bondar, scor 6-2, 6-1.

În optimi, Patricia Țig se va întâlni cu învingătoarea meciului Anastasija Sevastova – Ana Bogdan.

Campioană în urmă cu doi ani la București, Irina Begu s-a impus pentru a patra oară, în fața sârboaicei Aleksandra Krunic, scor 7-5, 6-1.

Begu a avut o revenire spectaculoasă în primul set, de la 1-4 la 7-5, iar setul doi a fost la discreţia româncei.

“Am început mai greu. Îmi doream să joc foarte bine Am avut ceva emoții. Înseamnă mult pentru mine această victorie. Sper să fie cât mai multe “, a spus Irina la finalul meciului.

În optimi de finală, Irina Begu va juca cu Kaja Juvan, care a eliminat-o pe Isabella Shinikova, 5-7, 6-1, 6-1.

La prima ei prezență la BRD Bucharest Open, Kristyna Pliskova, cap de serie numărul 8 la BRD Bucharest Open, prezentă în premieră la turneul de la Bucureşti, a învins-o în primul tur pe Alexandra Cadanțu, scor 7-5, 6-1.

Tot azi, Irina Bara a fost eliminată în primul tur de australianca Jaimee Fourlis, scor 6-3, 7-6(8-6).