Irina Begu a reușit miercuri, o performanță fabuloasă. Românca s-a calificat în semifinalele probei de dublu, alături de Nadia Podoroska!

Irina Begu, singura româncă rămasă în competiţia de la Roland Garros, a reuşit alături de argentiniana Nadia Podoroska, au trecut în sferturi de cuplul Petra Martic/Shelby Rogers.

Irina Begu și Nadia Podoroska s-au calificat după o victorie muncită încheiată î trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-2. Calificarea în semifinale a venit după două ore și 12 minute de joc  cu Petra Martic și Shleby Rogers.

Irina și Nadia se vor lupta în semifinale cu Iga Swiatek (Polonia) și Bethanie Mattek (SUA), favorite numărul 14 la Paris.

Irina Begu și-a egalat cea mai bună performanță a carierei în turneele de Grand Slam, semifinala atinsă la Australian Open 2018 alături de conaționala Monica Niculescu.

Irina și Nadia și-au asigurat câte un cec în valoare de 55.303 dolari.