Irina Begu a reuşit vineri seară, o victorie spectaculoasă în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Istanbul. Românca a anulat o minge de meci, adversarei şi a revenit spectaculos la finalul setului doi.

Irina Begu a reuşit o victorie dramatică în partida cu croata Donna Vekic. A început meciul cu brrak, dar a pierdut primul set cu 3-6, iar în setul doi a fost condusă în permanenţă. Iar la 6-5, românca a fost cât pe ce să piardă meciul. Noroc că Dona Vekic a făcut dublă greşeală şi a anulat mingea de meci. Asta i-a dat aripi lui Becu care a reuşit cu mult noroc break-ul şi astfel a împins meciul în tie-break. Românca s-a impus cu 7-1 în tie-break, a câştigat setul doi cu 7-6 iar în setul trei a defilat cu 6-1. Românca şi-a adjudecat victoria după două ore şi 14 minute de joc.

În semifinale la Istanbul, Irina Begu, a şaptea favorită a turneului, va juca cu Pauline Parmentier.

Calificarea în semifinale îi asigură lui Begu un cec în valoare de 11.500 dolari şi 110 puncte WTA.