Irina Begu, calificare cu noroc în turul doi la Australian Open

Irina Begu s-a calificat luni, în turul doi la simplu la Australian Open, după ce adversara sa, nemţoaica Andrea Petkovic s-a retras în setul doi la scorul de 4-3 pentru româncă.

Irina Begu reuşeşte o calificare norocoasă la Australian Open. După ce a pierdut primul set la tie-break, scor 7-6(7-3), deşi condusese cu 4-0,  românca a fost aproape să câştige setul doi. Însă la scorul de 4-3 şi 40-30 pentru ea, pe serviciul nemţoaicei, Andrea Petkovic a abandonat partida din motive medicale.

Astfel că Irina Begu este prima româncă ce accede în turul doi la Australian Open, după ce azi, Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu au fost eliminate în runda inaugurală.

În turul doi, Irina Begu va juca cu învingătoarea patidei disputate de Magdalena Rybarikova cu Petra Kvitova.

Pentru accederea în turul doi, Irina Begu va primi un cec în valoare de 105.000 dolari australieni şi 70 de puncte WTA.

Mâine intră în teren la Australian Open, alte trei românce: Simona Halep, Mihaela Buzărnescu şi Ana Bogdan.

Categorii: SPORT