Înfrângere bombă la Mondialul din Qatar. Argentina, umilită de Arabia Saudită

Arabia Saudită a dat lovitura la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar. Fotbaliștii saudiți au produs prima mare surpriză a Cupei Mondiale după ce au învins Argentia cu 2-1.

Lionel Mess și colegii săi de națională, au fost năuciți de înfrângerea șocantă din primul meci disputat la Mondialul din Qatar, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în Grupa C a competiţiei.

Lionel Messi a deschis scorul în minutul 10 prin penalty după ce Paredes a fost ţinut în careu de Abdulhamid la o fază fixă și părea că totul decurge conform planului argentinienilor, mari favoriți la câștigarea turneului.

Numai că saudiții au produs surpriza care a lăsat mască atât pe cei 80,000 de spectatori din tribune cât și pe milioane de microbiști din întreaga lume.

Saleh Alshehri  a reușit egalarea scorului prin golul marcat în minutul 48, cu un şut la colţul lung, după o pasă de la Albrikan. Iar Salem Aldawsari a marcat pentru 2-1 în minutul 53.

Argentinienii au alergat după egalarea care nu a mai venit până la finalul fruierului final.

În 2018, la Mondialul din Rusia, Argentina a părăsit turneul final după optimile de finală 3-4 cu Franţa.