Horia Tecău a reuşit joi, alături de neamțul Kevin Krawietz, calificarea în semifinalele turneului de tenis de la Barcelona.

Perechea româno-germană s-a impus în sferturi de finală în faţa cuplului format din John Peers şi Luke Saville, scor 6-4, 6-3.

Tecău şi Krawietz au făcut un meci aproape perfect împotriva lui Peers și Saville și au tranșat partida în doar 69 de minute.

Românul pare să își fi găsit în sfârșit partenerul potrivit pentru proba de dublu, după despărţirea de olandezul Jean Julien Rojer.

Tecău a ajuns alături de Krawietz în finala de la Rotterdam, iar acum e în penultimul act de la Barcelona.

În semifinale, Tecău şi Krawietz vor juca cu favoriții numărul 3 al competiției, Rajeev Ram și Joe Salisbury.

26.100 de euro şi-au asigurat cei doi pentru accederea în semifinale, dar şi câte 180 puncte ATP.