Horia Tecău și Jean-Julien Rojer sunt la un pas distanţă de a doua finală la US OPEN. Perechea româno-olandeză a mai cucerit turneul de tenis de la New York în anul 2017.

Tecău și Jean-Julien Rojer s-au impus în două seturi, în sferturi de finală, scor 7-5, 7-5,  după doar o oră şi 27 de minute de joc, în faţa perechii formate din Rohan Bopanna și Denis Shapovalov.

În semifinale,  Horia Tecău și Rojer se vor duela cu Mate Pavic și Bruno Soares. Partida va avea loc marți seara, ora României.

Horia Tecău, alături de olandezul Jean-Julien Rojer a mai triumfat la Wimbledon 2015 și la US Open 2017.

25 de victorii a adunat Horia Tecău la US Open în cele 13 participări de până în prezent. Românul are 37 de trofee cucerite dintre care 20 de trofee le-a câştigat alături de Jean-Julien Rojer.