Simona Halep are ghinion la Cincinnati. Partida din turul doi, disputată cu australianca Ajla Tomljanovic a fost oprit din cauza ploii, în setul trei la scorul de 4-3, 30-15 pentru româncă.

Simona Halep a pierdut primuls et cu 4-6, l-a câştigat pe al doilea cu 6-63, iar în setul decisiv a revenit de la 3-0 la 4-3, scor la care conducea cu 30-15 pe serviciul australiencei. Românca era pe val şi foarte aproape de a câştiga partida, moment în care arbitrul de scaun a oprit meciul întrucât a început să plouă.

Şi la Montreal, primul meci al lui Halep cel cu Anastasia Pavlyuchenkova, a fost întrerupt de ploaie în primul set la scorul de 4-3 pentru rusoaică.

Ajla Tomljanovic a învins la Cincinnati două românce, Sorana Cîrstea în calificări şi Irina Begu în primul tur.

În 2017, Halep a jucat finala la Cincinnati, fiind învinsă de Gabrine Muguruza, în două seturi, scor 6-1, 6-0.

Lesia Tsurenko a eliminat-o miercuri, în turul doi la Cincinnati pe iberica Garbine Muguruza, scor 2-6, 6-4, 6-4.