Gabriela Ruse, victoria carierei în tenis. S-a calificat în sferturi de finală la Nottingham

Elena Gabriela Ruse, locul 211 mondial, s-a calificat joi, în premieră, într-un sfert de finală la un turneu WTA. Românca a eliminat-o în optimi de finală la Nottingham, pe Viktorija Golubic.

Elena Gabriela Ruse, venită din calificări, a reuşit să se impună în faţa lui Golubovic, locul 85 mondial, în trei seturi, scor 7-6(7-3), 4-6, 6-4, după două ore şi 25 de minute de joc.

Este cea mai mare victorie pentru Gabriela Ruse, în circuitul WTA. În sferturi de finală, românca va juca cu învingătoarea partidei disputate de Caroline Garcia şi Maia Lumsden.

Accederea în sferturi de finală la turneul de tenis de la Nottingham, Gabriela Ruse şi-a asigurat 6,175 dolari şi 60 de puncte WTA.

Graţie celor 60 de puncte WTA, Gabriela Ruse a urcat 37 de locuri, până pe poziţia 174 mondial, cea mai bună clasare a sa din carieră.