Gabriela Ruse a reuşit vineri, victoria carierei. S-a calificat în pirma semifinală WTA din carieră după ce a eliminat-o în sferturi de finală pe Danielle Collins a patra favorită a turneului WTA 250 de la Hamburg.

Gabriela Ruse, venită din calificări, a reuşit meciul carierei în circuitul WTA. A câştigat primul set cu 6-4, l-a cedat pe al doilea cu 1-6 iar setul trei a fost unul dramatic.

A reuşit break la 3-2, a condus cu 4-2, scor la care a servit pentru a se desprinde la 5-2, însă americanca a făcut re-break. Apoi Collins a egalat la 4-4.

Românca a reuşit să-şi facă serviciul iar la 5-4 pe serviciul adversarei, a ratat cinci mingi de meci. Ruse şi-a făcut apoi serviciul şi a preluat din nou conducerea în set cu 6-5. La acest scor a mai obţinut alte două mingi de meci, însă a reuşit să fructifice cea de-a şasea minge de meci.

După ce a returnat punctul câştigător în lung de linie , Gabriela Ruse a izbucnit în plâns de bucurie şi emoţie.

În semifinale, Gabriela Ruse va juca cu învingătoarea partidei disputate de Dayana Yastremska şi Sara Erani.