Gabriela Ruse s-a calificat sâmbătă seară în finala turneuluzi WTA 250 de la Palermo, după un meci maraton de trei ore cu franţuzoaica Oceane Dodin, favorita numărul şase a turneului din Italia.

Gabriela Ruse s-a calificat în a doua sa finală WTA, consecutivă, după cea cucerit în urmă cu două săptămâni la Hamburg. Deşi a pierdut primul set în tie-break, scor 6-7 (4-7), românca s-a mobilizat şi s-a impus în tie-break î setul doi scor 7-6(7-0). Apoi, Ruse a defilat în sertul trei pe care l-a câştigat cu 6-1 după ce a obţinut a doua minge de meci. Prima a ratat-o la 5-0 pe serviciul franuzoaicei.  La 5-1, Ruse a anulat două mingi de break adversarei,a câştigat patru puncte consecutive şi merge în premieră în finala de la Palermo.

În finală va juca cu învingătoarea semifinalei disputate de Danielle Collins şi Shuai Zhang.

Gabriela Ruse şi-a asigurat un cec în valoare de 13,224 dolari şi 180 puncte WTA pentru accederea în finală. Dacă duminică se impune în finala de la Palermo, Gabriela Ruse primeşte 23,548 dolari şi 280 puncte WTA care o propulsează în premieră în top 100 mondial.

A fost cea de-al 13-a victorie consecutivă pentru Gabriela Ruse în anul 2021.

La finalul meciului, românca a declarat că edte foarte obosită dar că va da tot ce poate în finala de duminică.