Florin Boboc a câştigat duminică, 5 iulie, la Club Sportiv Galaxy din Bucureşti, turneul RTP 1000 Bucureşti CUP 2020, după ce l-a învins în finală pe Andrei Munteanu, brăileanul care în urmă cu o săptămână la învins în finala turneului RTP 500 Bucureşti CUP 2020.

Florin Boboc şi-a luat revanşa în faţa lui Andrei Munteanu, la doar 7 zile distanţă de când a pierdut finala turneului RTP 500. Piteşteanul în vârstă de 26 de ani, l-a învins în primul tur pe Răzvan Ivănuş, scor 6-2, 6-2, în optimi de finală l-a eliminat pe favoritul patru al turneului, Alexandru Popescu, scor 4-2, 4-0, iar în sferturi de finală s-a impus cu 4-0, 4-0 în faţa lui Silviu Matei. În semifinale a avut de furcă cu Cristian Anghelina. După ce a pierdut primul set cu 3-4, s-a impus apoi în setul doi cu 4-2, iar în setul decisiv a câştigat cu 10-5 şi s-a calificat în a doua sa finală RTP, consecutivă unde a dat peste acelaşi finalist de la primul său turneu. Andrei Munteanu s-a impus relativ lejer în primul set al finalei, cu 6-2, pe fondul numeroaselor erori şi duble greşeli făcute de Florin Boboc. Apoi, în setul doi, când Andrei Munteanu conducea cu 4-0 şi serviciul, totul s-a schimbat cu 180 de grade. Florin Boboc a câştigat setul doi cu 6-4, iar în setul decisiv s-a impus cu 10-8 şi a devenit în premieră campion RTP. Graţie acestei reuşite, Florin Boboc a primit un premiu în valoare de 400 lei, un voucher de reducere de la RTP în valoare de 100 lei, trofeul turneului RTP 1000 Bucureşti CUP 2020 şi 1000 de puncte RTP care-l propulsează până pe locul 17 RTP. Florin Boboc devine astfel cel de-al cincilea campion RTP din anul 2020, calificându-se astfel la Turneul Campionilor RTP din luna noiembrie 2020.

Andrei Munteanu, favorit numărul cinci al turneului, a avut un meci dificil în optimi pe care l-a câştigat în set decisiv cu arţăgosul vâlcean Adrian Moroşan, scor 3-4, 4-1, 10-7. În sferturi de finală l-a eliminat pe principalul favorit al turneului, Ştefan Popescu, scor 4-2, 4-3, iar în semifinale s-a impus în două seturi, scor 4-1, 4-3, în faţa lui Tiberiu Purdea, favorit numărul trei al turneului RTP 1000. Cele trei meciuri grele l-au stors de energie pe Andrei Munteanu care în setul doi la scorul de 4-0, nu a mai avut energia să îşi menţină serviciul şi a pierdut în set decisiv în faţa celui pe care în urmâ cu doar 7 zile, în învinsese în finala RTP 500. Andrei Munteanu putea să rupă echilibrul de la RTP, unde de mai bine de un an şi jumătate, niciun jucător nu a reuşit să câştige două trofee în cadrul turneelor regulamentare. Andrei Munteanu rămâne astfel cu trofeul finalistului turneului RTP 1000 Bucureşti CUP 2020, 700 puncte RTP care-l ură pe locul 6 RTP, 300 lei premiu de la RTP, plus un voucher de reducere de 60 lei de la RTP.

26 jucători au participat duminică la turneul RTP 1000 Bucureşti CUP 2020.

Arbitrii turneului au fost Florin Cristea, Marius Zeciu, Luchian Cincu, Mario Cristian Stănciulescu, Adrian Vătăşescu, Ciprian Morariu şi Sebastian Popescu ca şi Arbitru Principal RTP şi Supervisor RTP.