Eliminare bombă la Australian Open. Rojer Federer, învins de grecul Stefanos Tsitsipas

Stefanos Tsitsipas a dat lovitura la Australian Open. L-a eliminat în optimi de finală pe legendarul Rojer Federer.

Deţinătorul trofeului în 2017, Rojer Federer a fost eliminat în optimi de finală de tânărul grec Stefanos Tsitsipas.

A fost unul dintre cele mai bune partide de la Australian Open 2019. Elveţianul a câştigat primul set la tie-break cu 7-6(13-11), după care grecul le-a câştigat pe următoarele trei cu 7-6(7-3), 7-5, 7-6(7-5), după 3 ore şi 45 de minute de joc.

Stefanos Tsitsipas reuşeşte astfel să se califice pentru prima dată în carieră în sferturi de finală la Australian Open unde va juca cu Roberto Bautista.

La finalul meciului, grecul era uimit de ce rezultat şi abia şi-a găsit cuvintele: nu există mod de a descrie, nu nu pot să descriu.

Categorii: SPORT