David Popovici, campion european la 200 de metri liber la doar 17 ani

David Popovici a devenit sâmbătă, la doar 17 ani, campion european la seniori, în proba de 200 de metri liber în bazin scurt. Sportivul român a câștigat medalia de aur la Campionatele Europene de la Kazan, cu timpul de 1:42.12.

David Popovici își trece astfel în palmares primul său titlu continental la seniori, stabilind şi un nou record naţional la 17, 18 şi +19 ani.

Argintul a fost câştigat de Luc Kroon (1 min 42 sec 20/100) şi bronzul de Stan Pijnenburg (1 min 42 sec 51/100).

Tânărul sportiv s-a recuperat după greșeala din semifinala de la 400 de metri liber când David Popovici a crezut că a terminat, când de fapt mai avea două lungimi de bazin.

Medalia lui David Popovici este primul titlu european pentru România în bazin scurt de când se organizează această competiţie, adică din 1991.

Robert Glință a luat argint la 100 de metri spate și bronz, la 50 de metri spate.

Tot sâmbătă, Robert Glinţă şi David Popovici s-au calificat în semifinalele probei de 100 m liber.