CFR Cluj s-a calificat joi seară, în primăvara europeană după ce s-a impus cu 2-0 pe teren propriu, în faţa echipei engleze, Celtic Glasgow. Clujenii bifează astfel o nouă calificare în șaisprezecimile Europa League.

Stadionul din Gruia a devenit joi seară, epicentrul succesului fotbalului românesc. Elevii lui Dan Petrescu au învins din nou pe Celtic Galsgow şi merg în primăvara europeană.

Burcă a deschis scorul în partida cu Celtic, în minutul 49, cu o lovitură de cap din cornerul executat excelent de către Ciprian Deac! Iar Djokovic a făcut 2-0 în minutul 70.

Acum clujenii aşteaptă cu nerăbdare să-şi afle adversara din șaisprezecimile Europa League.  Tragerea la sorți va avea loc luni, 16 decembrie, ora 14:00.

Indiferent de adversară, CFR Cluj va juca manșa tur pe teren propriu, pe 20 februarie. Returul va fi pe 27 februarie, în deplasare.

Campioana României ar putea juca împotriva unor nume grele din fotbalul european ca Ajax, Inter, Sevilla, Manchester United sau Arsenal!