CFR Cluj a dat lovitura în Liga Campionilor. A eliminat echipa Celtic Glasgow şi e la un pas de Grupe

Campioana României, CFR Cluj a reuşit marţi seară, o victorie senzaţională în manşa retur a partidei cu echipa scoţiană Celtic Glasgow. Ardelenii lui Petrescu au răpus scoţienii pe teren propriu şi s-au calificat în play-off-ul Ligii Campionilor.

CFR Cluj a reuşit un meci nebun în Scoţia. În minutul 27, ardelenii au deschis scorul după ce Billel Omrani a centrat în careu, Ciprian Deac a câştigat duelul aerian cu McGregor şi a reluat cu capul. Mingea a lovit bara şi a intrat în plasa porţii lui Bain.

Scoţienii au restabilit egalitatea în minutul 51, însă 10 minute mai târziu, Elhamed a trimis în careu, Burcă a trimis în Luis Aurelio şi a ajuns la Edouard, aflat în poziţie ideală. Francezul nu a iertat din interiorul careului şi l-a executat pe Arlauskis.

În minutul 73 Omrani a transformat de la punctul cu var, lovitura de la 11 metri, după ce Brown a făcut henţ în careu.

Însă, scoţienii s-au repliat şi au marcat rapid prin Christie.

În minutul 80, Adrian Păun a tras puternic spre poartă, Bain a respins, dar mingea a ajuns perfect la Omrani care a reluat din alunecare şi a trimis în plasa porţii lui Celtic.

În ultimele secunde ale partidei, Ţucudean a stabilit scorul final 4-3 şi calificat-o în play-off-ul Ligii Campionilor.

Antrenorul echipei CFR Cluj a fost în culmea fericirii după victoria din Scoţia.

„Suntem toţi foarte fericiţi şi mândri pentru că am reprezentat România cu cinste. Eu sunt mulţumit că am închis gura celor care au spus că CFR n-a meritat campionatele pe care le-a luat. Avem o echipă fantastică şi suntem cea mai bună echipă din România. Mereu am demonstrat prin rezultate, nu prin altceva. Am eliminat trei echipe mai bune decât noi. Ce să mai zic? După victoria asta, mulţi o să tacă şi o să respecte mult CFR-ului. Jucătorii sunt senzaţionali. În primul rând pentru ei m-am întors din China, chiar dacă aveam un salariu uriaş. Le-am spus că nu trebuie să ne apărăm, pentru că ei vor înscrie. Am cerut să facem pressing sus. E un grup extraordinar. Aici alege antrenorul jucătorii, nu altcineva. Aici face antrenorul echipa, nu altcineva. Am ales cei mai serioşi jucători. Înainte să plecăm la stadion le-am pus cele patru goluri de la meciul cu Rangers şi le-am spus că nu vreau să jucăm în Europa League”, a delcarat Dan Petrescu, la Digi Sport.

Campioana României se va duela cu Slavia Praga în play-off -ul Ligii Campionilor. Dacă CFR Cluj va fi eliminată în play off, campioana României va merge direct în grupele Europa League.

Rezultatele din Liga Campionilor în partiele jucate marţi seară:

Qarabag – APOEL 0-2 (2-3 la general)
Rosenborg – Maribor 3-1 (6-2 la general)
Dinamo Kiev – Club Brugge 3-3 (3-4 la general)
FC Copenhaga – Steaua Roşie Belgrad 1-1 (2-2 la general şi 6-7 după penalty-uri)
Ferencvaros – Dinamo Zagreb 0-4 (1-5 la general)
Ajax – PAOK 3-2 (5-4 la general)
LASK Linz – FC Basel 3-1 (5-2 la general)
Olympiacos – Başakşehir 2-0 (3-0 la general)
Celtic – CFR Cluj 3-4 (4-5 la general)
FC Porto – FC Krasnodar 2-3 (3-3 la general)

Categorii: SPORT