Argentina este prima țară calificată în finala Campionatului Mondial de Fotbal din Qatar. Sud americanii au învins în semifinale, Croația, vicecampioana mondială din anul 2018.

Lionel Messi a deschis scorul în minutul 34 din penalty, după ce arbitrul Daniele Orsato a considerat că portarul Livakovic l-a faultat în careu pe Alvarez.

După cinci minute, Julian Alvarez face o cursă senzațională, de peste 70 de metri, trece de 4 fundași adverși și înscrie de la 7-8 metri de poarta lui Livakovic. Astfel că la pauză, Argentina a intrat cu un avantaj de 2-0.

Argentinenii au continuat asaltul la poarta croaților și în repriza a doua. Julian Alvarez a reușit dubla prin golul marcat în minutul 69 și Argentina conducea cu 3-0.

Miercuri seară, 14 decembrie, de la ora 21.00 are loc a doua semifinală disputată de Franța și Maroc, în direct la TVR 1.

Pe 17 decembrie are loc finala mică pentru desemnarea medaliatei cu bronz, iar pe 18 decembrie se va juca marea finală a Mondialului din QATAR.