Andrei Munteanu s-a impus duminică, în finala turneului RTP 1000 OPEN 2021 în faţa lui Doru Băloi. Jucătorul din Brăila devine astfel primul campion RTP din anul 2021 şi primul jucător RTP care se califică la Turneul Campionilor RTP din anul 2021.

După două trofee de categorie RTP 500 câştigate în 2019 şi 2020 şi după o finală RTP 1000 pierdută în 2020, Andrei Munteanu, a reuşit să îşi treacă în palmares şi un turneu de categorie RTP 1000.

Întrucât a fost cap de serie numărul 6, Andrei Munteanu a avut Bye în primul tur, astfel că primul meci l-a jucat direct în turul doi, unde s-a impus în două seturi, scor 4-0, 4-0, în faţa lui Nicolae Orbişor. În optimi l-a eliminat pe Mihai Marian Vlad, debutant în circuitul RTP, scor 4-0, 4-0. În sferturi de finală s-a impus în faţa liderului RTP şi principal favorit al turneului, Mădălin Mocanu, scor 4-3, 3-4, 10-6. În semifinale l-a eliminat pe Florin Mirea, revelaţia turneului RTP 1000, care a reulit în premieră să acceadă în semifinalele unui turneu RTP, scor 10-9, 10-8. În finală, Andrei Munteanu s-a impus cu 4-2, 4-2, în faţa lui Doru Băloi, după ce în setul doi a revenit de la 0-2 la scor.

Pentru această performanţă, Andrei Munteanu a fost recompensat cu un premiu în valoare de 400 lei, o cutie cu 24 perechi de şosete de la compania Laboratorul de şosete, o sticlă de vin de la Crama Oprişor şi trofeul personalizat de compania Leonte. În plus, Andrei Munteanu primeşte şi 1000 de puncte RTP şi este calificat la Turneul Campionilor RTP 2021.

Doru Băloi, fost lider RTP, a bifat cea de-a cincea finală RTP, însă nici de astă dată nu a avut noroc. A avut Bye în primul tur, apoi în turul doi l-a eliminat pe Valentin Mitrică, scor 4-1, 4-1. După care, în optimi l-a învins pe Robert benga, scor 4-0, 4-1. În sferturi de finală l-a învins pe Ştefan Popescu, scor 3-4, 4-0, 10-6. Iar în semifinale s-a impus la limită, scor 10-8-, 10-9, în faţa lui Tiberiu Purdea, favorit numărul şapte al turneului RTP 1000 OPEN 2021. În finală, a cedat în două seturi în faţa lui Andrei Munteanu. Pentru această reuşită, Doru Băloi a fost recompensat cu 300 lei, 700 puncte RTP, o sticlă de vin de la Crama Oprişor şi trofeul finalistului, personalizat de Compania LEONTE.

Şpte jucători au debutat în circuitul RTP, în cadrul turneului RTP 1000 OPEN 2021: Fabian Andres Rodríguez din Columbia, Stoica Adorian, Badea Ionuţ Cătălin, Ciurea Catalin Emanuel, Alexandru Mihai Şuto, Mihai Marian Vlad şi Nae Laurenţiu Daniel.

Cei 18 jucători care s-au oprit în primul tur, au primit pe lângă premiul în bani şi voucherul de reducere de la RTP, şi o sticlă de vin de la Crama Oprişor.

Arbitrii turneului RTP 1000 OPEN 2021 au fost: Luchian Cincu, Florin Cristea, Mario Stănciulescu, Marius Zeciu, Iulian Ciprian Morariu, Adrian Vătăşescu, Iulian Vlad Ciucă, Radu Năstase, Sorin Bădărău, Cristian Bălan şi Sebastian Popescu – Supervisor şi Arbitru Principal RTP.