Andreea Mitu a reușit să acceadă, joi, pentru prima dată în carieră în turul trei la simplu feminin, la turneul de tenis de Grand Slam de la Roland Garros, turneu dotat cu premii în valoare totală de aproximativ 28.028.600 euro.

Andreea Mitu face senzație pe zgura de la Roland Garros.

Andreea Mitu, prezentă pentru prima dată pe tabloul principal de simplu feminin de la Roland Garros, a reușit să producă o eliminare surpriză în turul doi.

Românca a eliminat-o joi, în turul doi, pe Karolina Pliskova, cap de serie numărul 12 la Roland Garros.

După ce a pierdut rapid primul set cu 2-6, după doar 21 de minute de joc, Andreea Mitu a reușit să se impună în setul doi în tie break, scor 7-6(7-5).

Câștigarea setului doi, i-a dat curaj româncei care a reușit să obțină prima minge de meci în setul trei, la scorul de 5-3, pe serviciul adversarei.

După ce Pliskova și-a făcut serviciul, românca a servit pentru meci și a fructificat prima minge pe propriul serviciu.

Astfel că după două ore și 20 de minute de joc, Andreea Mitu reușește să se califice în premieră în carieră, în turul trei la Roland Garros.

În această etapă a competiției, Andreea Mitu va juca cu Francesca Schiavone.

Calificarea în premieră în turul trei la Roland Garros îi asigură româncei un cec în valoare de 85.000 de euro și 130 de puncte WTA.