Ana Bogdan, înfrângere dramatică în primul tur la BRD Bucharest Open 2019

Ana Bogdan a pierdut în mod dramatic, partida cu principala favorită a turneului WTA de la Bucureşti. Românca a fost învinsă în trei seturi, de Anastasija Sevastova, cea care a cucerit titlul în anul 2018.

Ana Bogdan a avut ghinion la tragerea la sorţi. DIntre toate româncele, a picat să joace fix cu principala favorită.

După un meci maraton care a durat trei ore şi trei minute, Ana Bogdan a fost învinsă de Anastasija Sevastova, scor 5-7, 6-7(5-7), 7-5.

Ana Bogdan a condus cu 2-0 în setul decisiv, însă letona a revenit, profitând şi de durerile pe care le acuza, românca, la mâna dreaptă.

Sportiva i s-a plâns antrenorului Victor Ioniţă, la on-court coaching: “Deci, e carne vie. Nu pot să joc cu dreapta, lovesc cum pot, încerc să nu mă gândesc că mă doare de mor”, a spus Ana. Antrenorul a încercat să o încurajeze: Încearcă să dai cu prima pe rever. Ok, încercăm să ne ţinem de 15-20 de minute vreau să dai tot ce poţi.

În optimi de finală, Anastasija Sevastova,va da peste altă româncă, Patricia Ţig, venită din calificări.