Victor Hănescu, învins în finala de la Banja Luka de sârbul Dusan Lajovic

Victor Hănescu a ratat șansa de a câștiga primul turneu challenger din 2015. Românul a fost învins în luni, finala turneului de tenis ATP Challenger de la Banja Luka, de sârbul Dusan Lajovic.

Victor Hănescu s-a bătut singur în finala turneului challenger din Bosnia și Herțegovina.

După ce a cedat la limită primul set, în tie-break, cu 6-7(4-7), românul a debutat cu break în setul doi și a condus chiar și cu 5-3. La acest scor, românul a ratat trei mingi de set pe serviciul sârbului. După care, Victor Hănescu și-a pierdut serviciul, iar scorul a devenit egal 5-5.

Astfel că s-a ajuns în cele din urmă la tie-break și în setul doi. Hănescu a făcut mini-break a condus cu 3-0, 4-2 și 5-4, scor la care și-a pierdut de două ori serviciul și a pierdut meciul.

Calificarea în finală la Banja Luka îi asigură lui Victor Hănescu un cec în valoare de 5400 de euro și 60 puncte ATP. Iar sârbul  pleacă acasă cu 9.200 de euro și 100 puncte ATP.

Cele 60 de puncte câștigate la Banja Luka, îl vor urca pe Victor Hănescu până pe locul 188, cu un total de 263 puncte ATP.