Victor Crivoi s-a calificat în sferturi de finală la turneul ATP Challenger de la Sibiu

Victor Crivoi este cel de-al doilea român calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis ATP Challenger de la Sibiu.

Victor Crivoi, locul 560 ATP și posesorul unui wild card pe tabloul principal de la Sibiu, s-a impus joi, în optimi, în fața slovacului Filip Horansky, locul 379 ATP.

Crivoi s-a impus în trei seturi, scor 7-6(8-6), 3-6, 6-3, după două ore și 13 minute de joc.

Victor Crivoi este cel de-al doilea român care accede în sferturi de finală la simplu la Sibiu Open 2015, după Petru Alexandru Luncanu.

În sferturi de finală, românul va juca cu ibericul Pere Riba cel care în primul tur l-a eliminat pe Victor Hănescu.

Crivoi și-a asigurat un cec în valoare de 1245 de euro și 17 puncte ATP pentru calificarea în sferturi de finală.

Din păcate, Andrei Stefan Apostol, venit din calificări din postura de lucky luser, a abandonat în optimi de finală în partida cu sârbul Dușan Lajovic, în primul set la scorul de 0-3.