ȚEAPĂ MARCA PSD. Timbrul de mediu pentru mașini va fi înlocuit cu altă taxă

ȚEAPĂ MARCA PSD. Timbrul de mediu pentru mașini va fi înlocuit cu altă taxă
loading...

PSD a câștigat alegerile trâmbițând pe la toate televiziunile că va scoate celebra taxă auto. De scos a scos-o de la 1 februarie 2017, dar de la 1 martie Guvernul Grindeanu pregăteşte pentru proprietarii de maşini, o altă taxă care să înlocuiască timbrul de mediu.

Păcăleală pe față. Au câștigat alegerile cu o gogoașă sfruntată care acum se dovedește a fi mai degrabă o mega țeapă în pur stil românesc.

Scoți 102 taxe și apoi,  după ce câștigi alegerile, ”noaptea ca hoții”, le reintroduci sub diferite denumiri. Așa se va întâmpla și cu timbrul de mediu care a fost scoasă acum 25 de zile, dar care va fi înlocuită cu o taxă de poluare sub formă de vignetă. Această nouă taxă va fi diferenţiată ca valoare în funcţie de normele de poluare Euro, de emisiile de noxe, dar şi de carburantul folosit.

Confirmăm că este în lucru introducerea unei taxe de intrare în oraşe mari. Pentru România, este în lucru introducerea, în locul timbrului de mediu, a unei taxe de intrare în marile oraşe, care presupune o plată în funcţie de noxe şi de combustibil, plus un sticker, cu o anumită culoare, pe anumite zone ale unui oraş. Astfel, pentru ca un şofer să poată intra cu o maşină poluantă în centrul oraşului, de exemplu, el va trebui să plătească o anumită taxă şi va primi în schimb un anumit sticker cu o culoare care îi va permite accesul. Din acest moment este în lucru şi o «zonare» a Bucureştiului“, au declarat surse pentru Profit.ro.

Odată cu introducerea acestei noi taxe, șoferii vor avea acces în diferite zone ale marilor oraşe doar pe baza unui sticker colorat lipit pe parbriz.

Ministrul Mediului, Daniel Constantin, a confirrmat vineri că grupul de lucru format la ministerul pe care îl conduce s-a inspirat în elaborarea înlocuirii timbrului de mediu din sistemele unor oraşe precum Budapesta, Londra sau Milano, care permit accesul autovehiculelor în centrul acestor oraşe prin plata unei taxe.

Categories: ȘTIRI

About Author

Comments

  1. Rent a car Bucuresti
    Rent a car Bucuresti 25 February, 2017, 10:19

    Era de asteptat sa se intample asta.

    Reply this comment
  2. Petru
    Petru 25 February, 2017, 10:40

    Introducerea timbrului de mediu a fost facuta, initial, cu scopul de a opri transformarea Romaniei in groapa de gunoi auto a Europei. Daca asta este scopul atunci singurul criteriu pentru o taxa de poluare este cantitatea de noxe emise. Toate masinile trec o data la doi ani pe la ITP. In functie de noxele emise trebuie stabilit un coeficient la impozit pentru urmatorii doi ani. O taxa de intrare in orase care este aceeasi pentru orice autoturism nu isi va atinge scopul de a elimina din circulatie autoturismele poluante

    Reply this comment
    • Drax
      Drax 25 February, 2017, 12:19

      Pentru o masina euro 3 , diesel, din 2005, taxa era de 2500 de euro, iar pentru o masina non euro, fabricatie pina in 1990, taxa era 200-300 de euro. Ce scop se urmareste , despre ce groapa de gunoi a europei vorbiti ?

      Reply this comment
      • Andrei
        Andrei 27 February, 2017, 00:18

        Ideea a fost de ex :Masinile dinainte de 1990 sa zicem ca mai circula 5 ani iar cele din 2005 sa zicem 20 ani, deci vor polua mai mult timp.

        Reply this comment
  3. RCML
    RCML 25 February, 2017, 12:55

    Poate ne inspiram european si in ce priveste salariile, ca la taxe ne aliniem mereu fara probleme.

    Reply this comment
  4. Mario
    Mario 25 February, 2017, 12:58

    PSD se aliniază cu celelalte state europene. Nu trebuie sa luam doar ce ne convine. Legile trebuie făcute ca in vest. Mulți ar dorii numai taxe mici și pomeni….Așa luam după prețuri așa zise mici toate gunoaiele din afara pana numai avem ce dărâma aici, apoi sa vezi prețuri ….

    Reply this comment
    • baloiu mihai
      baloiu mihai 26 February, 2017, 11:09

      ce dreacu vb prostii taxe ca in vest,unde ai vazut tu taxe mai aberante in toata europa ca la noi.Intai psd ar trebui sa se ocupe de salarii si locuri de munca si dupa sa manance cacat cu aroma de taxe si impozite

      Reply this comment
    • Nemesh73
      Nemesh73 27 February, 2017, 11:39

      Nu noi luam doar ce ne place din vest ci ei,adica ei stiu doar sa copieze taxele din vest dar salariile si infrastructura pe cand?

      Reply this comment
  5. Inchirieri auto Bucuresti
    Inchirieri auto Bucuresti 25 February, 2017, 13:57

    Ar fi fost culmea sa nu inventeze ei o alta taxa.

    Reply this comment
  6. XXX
    XXX 25 February, 2017, 21:57

    Pai mai pe*is de ministru , ce faceti cu cei care au platit taxa dar nu au recuperat-o , mai platesc odata ?

    Reply this comment
  7. Unul
    Unul 26 February, 2017, 07:46

    Se fac pentru cei cu bani!
    In centru vor circula cei care au masini euro 6!Si cine sunt acestia?–Cei care îşi permit!
    Asa ca se rezolvă cu aglomeratiiaaaa

    Reply this comment
  8. Renegate
    Renegate 26 February, 2017, 13:41

    daca vor sa bage asa taxa, ar trebui sa faca posibil sa se monteze filtru de particule pe orice masina ca si in occident!de ce se poate asa ceva in germania sau olanda?merg la service cu o masina diesel de 25 ani si se monteaza filtru de particule ca sa poata intra masina in zona verde si primeste green card,care te avantajeaza sii la taxe

    Reply this comment
  9. Gellu
    Gellu 26 February, 2017, 15:24

    Asa e in intreaga europa,daca suntem in UE asta inseamna ca ne pun aceleasi taxe…deci nu va’ngrijorati in privinta asta….marea teapa e ca nu fac si salariile egal cu cei din UE????

    Reply this comment
  10. John
    John 26 February, 2017, 16:18

    Chiar asa …cu noi cei care am plătit taxele de timbru cum rămâne…sa ne dea și noua banii înapoi dacă tot o sa plătim aceasta taxa…

    Reply this comment
  11. sardea
    sardea 27 February, 2017, 00:49

    Renegate,

    cand oi munci si tu la fel ca dincolo,papariciule……

    Reply this comment
  12. fane
    fane 27 February, 2017, 00:54

    john,

    simt eu asa ca ai o mutra de fraier…..

    Reply this comment
  13. Calin
    Calin 27 February, 2017, 07:03

    In germani si in zi de azi mai circula bot de cal. Daca știți ce e si la noi au aruncat DACIA la gunoi ,au un Mitubisi galant an 2000 ma mai tine inca 20 de ani după cum arata si e întreținut ,PSD e un partid de comuniști i-ați votat asta meritam

    Reply this comment
  14. Lica Balasa
    Lica Balasa 27 February, 2017, 10:52

    Da,si veti vedea că si bruma de crestere salariala pe care au dat-o se va pierde prin inflație!

    Reply this comment
  15. 123
    123 27 February, 2017, 13:42

    Ce prostii tot vorbiti!!!! Treburile astea au fost facute de tehnocrati. Psd ul n a mai umblat la ele!!! Mai documentati va si voi!!!

    Reply this comment
  16. 123
    123 27 February, 2017, 13:46

    Atat v ati mai lautat ca scoate Ciolos nu stiu cate sute de taxe, dar putini suncei care au citit despre ce este vorba…Asa ca, deschideti ochii!!!! nu mai fiti atat de naivi, ca nu tot ce i rau si pute are culoarea rosu.

    Reply this comment
  17. Argeseanu
    Argeseanu 27 February, 2017, 15:16

    Este foarte bine ca se va proceda asa. Mai ales pentru Bucuresti era necesara o astfel de masura cu mai mult timp in urma. Nu vedeti ca Bucurestii se sufoca de atatea autovehicule? Cred ca aproape jumatate din numarul masinilor care circula in Bucuresti este din provincie. Prin introducerea acestei masuri, am speranta ca se va circula normal in orasul nostru.

    Reply this comment
  18. bubucea
    bubucea 27 February, 2017, 20:00

    Studiu de caz:
    Locuiesc in centrul unui mare oras. Daca ies din el, se anuleaza taxa?

    Reply this comment
  19. bubucea
    bubucea 27 February, 2017, 20:08

    Studiu de caz:
    Locuiesc in centrul unui mare oras. Daca vreau sa ies, se anuleaza taxa?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*