Steaua strălucește în Europa League. A învins echipa Osmanlispor cu 2-1

Steaua s-a impus joi seară pe Național Arena din Capitală în fața turcilor de la Osmanlispor cu scorul de 2-1 și păstrează șanse reale de calificare în șaisprezecimile de finală ale Europa League. Victoria cu Villarreal este obligatorie pentru steliști.

Vicecampioana României a început slab partida cu turcii care au și reușit deschiderea scorului după o jumătate de oră de joc, prin Badou Ndiaye.

Stelștii s-au încălzit mai greu și au turat motoarele abia în repriza a doua când în minutul 68 au reușit egalarea prin golul marcat de Marko Momcilovic.

Gabriel Tamaș a marcat golul victoriei în minutul 86 și a adus bucuria în tabăra steliștilor.

Steaua București va juca ultimul meci din Grupa L a Europa League, pe 8 decembrie, în deplasare cu Villarreal.

Dacă înving în Spania, steliștii merg în primăvara europeană.