Steaua a învins Sparta Praga și s-a calificat în play-off-ul Champions League

Steaua București s-a impus miercuri seară, în returul partidei din turul trei al Champions League, în fața echipei Sparta Praga și s-a calificat în play-off-ul competiției europene.

Niculae Stanciu a calificat vicecampioana României la fotbal, în play-off-ul Ligii Campionilor grație celor două goluri marcate în turul trei preliminar.

Steliștii au dominat clar partida și au reușit deschiderea scorului în minutul 31 prin Nicolae Stanciu care a marcat cu un șut superb sub transversală din marginea careului.

Vicecampioana României își putea dubla avantajul (37), când Tamaș a fost aproape să îl surprindă ieșit pe Bicik cu o lovitură liberă de la circa 50 de metri.

Sparta a rămas în zece oameni din minutul 51, când Brabec a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben, după un fault asupra lui Golubovic.

Iar în minutul 62, Stanciu a marcat pentru 2-0 și a calificat Steaua în play-off-ul Ligii Campionilor.

Astfel că ”roș-albaștrii” și-au asigurat astfel prezența în grupele Europa League, în cazul în care ar fi eliminați din play-off-ul Champions League.

Partida s-a desfășurat pe Național Arena din București în prezența a peste 37,000 de spectatori.