Sorana Cîrstea, victorie uriaşă la Doha. A eliminat-o pe semifinalista de la Australian Open

Sorana Cîrstea a reuşit miercuri la turneul de la Doha, o victorie senzaţională în faţa belgiencei Elise Mertens, locul 20 mondial şi semifinalistă la Australian Open în 2018.

Sorana Cîrstea a eliminat-o pe Elise Mertens, în turul doi la Doha, în două seturi, scor 7-5, 6-4, după 40 de minute de joc.

Deşi a început cu stângul partida, pierzându-şi serviciul în debut şi fiind condusă cu 2-0, Cîrstea a revenit şi s-a impus cu 7-5 în primul set.

În setul doi, românca a reuşit break la scorul de 5-4 şi s-a calificat în optimi de finală la Doha.

În optimi, Sorana Cîrstea va juca cu Garbine Muguruza. Pentru accederea în turul trei la turneul de la Doha, Sorana Cîrstea are asigurat un cec în valoare de 33,750 de dolari şi 105 puncte WTA care o ajută să urce pe locul 36 mondial.

Tot azi, în turul doi la Doha vor mai juca şi româncele Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu.