Sorana Cîrstea, victorie uluitoare la Miami. A spulberat-o pe campioana olimpică de la Rio

Sorana Cîrstea a reușit joi dimineață, o victorie de senzație în primul tur la Miami. A învins-o în două seturi pe campioana olimpică, Monica Puig.

Sorana Cîrstea, locul 65 mondial, a învins-o în mod neașteptat pe Monica Puig, locul 40 WTA, campioană olimpică de la Rio de Janeiro în 2016.

Românca a defilat în primul set pe care și l-a adjudecat cu 6-2. Sorana a început în forță și setul doi, a condus cu 4-0 și 5-2, scor la care românca a servit pentru meci.

Însă emoțiile au trădat-o pe româncă, portoricana a profitat de serviciul slab al lui Cîrstea și a făcut re-break, apoi și-a făcut serviciul și s-a apropiat la doar un game.

La scorul de 5-4, Sorana a servit din nou pentru meci și de astă dată a reușit să-și facă serviciul și să încheie setul doi cu 6-4.

Sorana Cîrstea și-a adjudecat partida în două seturi, scor 6-2, 6-4, după o oră și nouă minute de joc cu Monica Puig.

În turul doi la Miami, Sorana Cîrstea va juca cu Anastasia Sevastova, cap de serie numărul 19.

Accederea în turul doi la Miami îi asigură româncei un cec în valoare de 22,325 de dolari și 35 de puncte WTA.