Sorana Cîrstea, victorie la Montreal după un meci extrem de disputat cu Monica Niculescu

Sorana Cîrstea a învins-o marţi, pe Monica Niculescu în primul tur al turneului de tenis de la Montreal. Româncele au făcut un meci frumos, extrem de strâns, terminat în set decisiv.

Monica Niculescu, venită din calificări, a câştigat primul set al aprtidei cu Sorana Cîrstea, cu scorul de 6-3.

Însă, Sorana Cîrstea s-a impus în trei seturi în faţa Monicăi Niculescu, scor 3-6, 6-4, 6-4, după două ore şi 10 minute de joc.

În turul doi, Sorana Cîrstea va juca cu legenda tenisului feminin, Venus Williams.

Accederea în turul doi la turneul de la Montreal îi asigură lui Cîrstea un cec în valoare de 14.860 de dolari şi 60 puncte WTA.

Pe tabloul de simplu se mai află şi româncele Simona Halep, Mihaela Buzărnescu, Irina Begu şi Ana Bogdan.