Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi la turneul de la Madrid Open

Sorana Cîrstea a eliminat-o duminică, în primul tur la turneul de tenis de la Madrid pe Katerina Siniakova. Cîrstea devine a doua româncă ce accede în turul doi la turneul patronat de Ion Ţiriac.

Sorana Cîrstea s-a impus în trei seturi în faţa jucătoarei Katerina Siniakova, scor 6-4, 2-6, 6-3.

În setul trei, Sorana Cârstea a condus cu 5-1, iar la 5-3 pe serviciul adversarei a ratat o minge de meci. Şi după ce a fost condusă la 5-4 cu 30-0 pe propriul serviciu Sorana reuşit să fructifice ce ade-a doua minge de meci. Astfel că finalul de set şi de meci a fost unul pe muchie de cuţit.

În turul doi, Sorana Cîrstea va juca cu rusoaica Daria Kasatkina, locul 15 mondial.

Pentru accederea în turul doi, Sorana Cîrstea are asigurat un cec în valoare de 36.775 euro şi 65 puncte WTA.

Sâmbătă seară, Irina Begu a eliminat-o în primul tur la Madrid pe letona Jelena Ostapenko, locul cinci mondial.

În primul tur la Madrid se mai află româncele Simona Halep şi Mihaela Buzărnescu.