Sorana Cîrstea, calificare fabuloasă în optimi de finală la BRD Bucharest Open 2018

Sorana Cîrstea s-a calificat marţi, în optimi de finală la BRD Bucharest Open 2018. Este cea de-a treia româncă ce accede în turul doi la turneul desfăşurat la Arenele BNR din Capitală.

Sorana Cîrstea, favorită numărul cinci la BRD Bucharest Open 2018 a câştigat primul set cu 6-3, după 32 de minute de jocu cu turcoaica Cagla Buyukakcay.

Setul doi a fost mai disputat, însă românca a avut jocul sub control, reuşind să câştige setul doi cu scorul de 6-3.

Românca şi-a adjudecat victoria după o oră şi 18 minute de joc cu Cagla Buyukakcay.

În optimi de finală, Cîrstea va juca cu Maryna Zanevska. Pentru accederea în turul doi la BRD Bucharest Open 2018, românca şi-a asigurat un cec în valoare de 3310 dolari şi 30 de puncte WTA.