Şoc la Madrid. Nadal, eliminat în sferturi de Dominic Thiem. Ibericul pierde locul unu mondial!

Eliminare bombă la turneul de tenis de la Madrid. Rafael Nadal, liderul unu mondial şi principalul favorit al competiţiei, rege incontestabil al zgurei, a fost eliminat vineri, la el acasă, de către austriacul Dominic Thiem.

Rafael Nadal a fost de nerecunoscut, vineri în sfertul de finală disputat cu austriacul Dominic Them. Ibericul a comis foarte multe erori neforţate, a returnat slab şi i-a permit austriacului să conducă meciul.

A ratat două mingi de re-break în setul doi la scorul de 2-1 pentru austriac, apoi a reuşit egalarea la 3-3 şi din nou şi-a pierdut serviciul, iar la 5-3 a condus cu 40-0 şi în mod incredibil a pierdut.

Astfel că după o oră şi 56 de minute de joc, Nadal a fost răpus de Thiem în două seturi, scor 7-5, 6-3. Odată cu pierderea meciului, Nadal pierde şi locul unu mondial.

Roger Federer, care nu joacă în sezonul de zgură, redevine numărul unu mondial, având de azi un avans de 720 de puncte ATP.