Simona Halep, victorie zdrobitoare la Madrid. A demolat-o pe Elise Mertens

Simona Halep a jucat magnific, marţi, în turul doi la Madrid. Românca a făcut legea pe zgura madrilenă în partida cu belgianca Elise Mertens.

Simona Halep joacă din ce în ce mai bine la turneul lui Ţiriac. Numărul unu mondial a arătat de ce e de 27 de săptmâni regina tenisului feminin.

Marţi, Halep a făcut tot ce a vrut în meciul cu belgianca. A câştigat primul set la zero, iar în setul doi s-a impus cu 6-3, după doar o oră şi 12 minute de joc.

Finalul setului doi a fost disputat prez de zece minute timp în care Halep a ratat patru mingi de break. La a cincea minge de break, Elise Mertens a făcut dublă greşeală.

În optimi de finală, Simona Halep va juca cu cehcoaica Kristyna Pliskova.

Accederea în optimi la Madrid îi asigură româncei un cec în valoare de 77,575 euro şi 120 de puncte WTA.