Simona Halep, victorie zdrobitoare în turul doi la Roland Garros

Simona Halep a reuşit o victorie clară, joi, în turul doi la Roland Garros, în faţa americancei Taylor Townsend. Românca a jucat mult mai bine decât în runda inagurală.

Simona Halep şi-a adjudecat lejer primul set, după doar 36 de minute de joc cu americanca Taylor Townsend, scor 6-3. Însă românca putea câştiga mult mai lejer dacă la 5-1 nu rata toate cele trei mingi de set pe serviciul americancei, şi apoi o minge pe propriul serviciu.

În setul doi, halep a jucat mult mai consistent şi s-a impus cu 6-1. De astă dată, la final de meci, Eurosport nu a mai tăiat cadrul cu Halep când îşi făcea semnul crucii, aşa cum a procedat miercuri la finalul partidei cu Alison Riske.

În turul trei, Simona Halep, principală favorită la Roland Garros, va juca cu nemţoaica Andrea Petkovic.

Calificarea în turul trei la Roland Garros, îi asigură româncei un cec în valoare de 130,000 de euro şi 130 puncte WTA.

Azi, în turul doi la Roland Garros vor mai juca şi româncele Ana Bogdan şi Irina Begu.