Simona Halep, victorie senzaţională la Miami. Românca joacă fantastic în SUA

Simona Halep a defilat luni dimineaţă, în turul trei la Miami în partida cu estonianca Anett Kontaveit. Românca a executat-o rapid de estoniancă în două seturi finalizate în doar o oră de joc.

Simona Halep a început în forţă partida cu estonianca Anett Kontaveit, locul 112 mondial.

Românca a făcut break în debutul partidei, apoi a preluat conducerea cu 2-0, 3-1, iar la 5-3 a ratat trei mingi de set pe serviciul estoniencei. Halep a reuşit să îşi adjudece primul set cu 6-3, după 30 de minute de joc, cu cea de-a patra minge de break.

Halep a început excelent şi setul doi reuşind break la zero la scorul de 1-0, iar la 3-0 românca a reuşit să facă al doilea break şi s-a desprins la 4-0 şi mai apoi la 5-0 pe propriul serviciu.

Halep a reuşit să închidă setul doi şi implicit meciul, tot pe serviciul estoniencei, la fel ca în primul set.

În optimi de finală, Simona Halep va juca cu australianca Samantha Stosur, locul 19 mondial.

Prezentă pe tabloul principal pentru al şaselea an consecutiv, Simona Halep a obţinut cel mai bun rezultat la Miami în 2015, calificarea în semifinale unde a fost învinsă de Serena Williams în trei seturi.

Calificarea în optimi de finală la Miami îi asigură lui Halep un cec în valoare de 77,265 dolari şi 120 puncte WTA.