Simona Halep, victorie în primul meci pe 2017. A învins-o greu pe Jelena Jankovic

Simona Halep a debutat cu o victorie în 2017. Luni dimineață, românca a învins-o greu, în trei seturi, în primul tur la Shenzhen Open 2017, pe Jelena Jankovic.

Simona Halep, a doua favorită a turneului chinez, a defilat în primul set unde a condus cu 5-0, iar după 30 de minute de joc s-a impus cu 6-1.

După ce și-a adjudecat lejer primul set, Halep s-a relaxat în setul secund pe care l-a pierdut cu 3-6.

Astfel că s-a ajuns la setul decisiv. Românca nu a început prea bine setul trei întrucât și-a pierdut serviciul. A reușit să facă re-break și să reintre în meci.

După o oră și 48 de minute de joc, Halep și-a adjudecat partida cu sârboaica, în trei seturi, scor 6-1,3-6,6-3. În optimi, românca va juca cu  învingătoarea din partida disputată de Katerina Siniakova cu Shuai Peng.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 4.928 de dolari și 30 de puncte WTA. În optimi la Shenzhen Open sunt calificate și Sorana Cîrstea și Monica Niculescu.