Simona Halep, victorie importantă în Fed Cup. A adus primul punct României în duelul cu Elveţia

Simona Halep a învins-o sâmbătă pe Viktorija Golubic în primul meci al duelului România – Elveţia din Fed Cup. Numărul unu mondial aduce astfel primul punct României care este tot mai aproape de accederea în Grupa Principală a Fed Cup.

Simona Halep nu a început prea bine partida cu elveţianca Viktorija Golubic, locul 115 WTA. Numărul unu mondial a fost condus cu 2-0 şi 3-1, dar de la acest scor a câştigat cinci game-uri consecutive, reuşind să-şi adjudece primul set cu 6-3.

Din păcate, românca a jucat extrem de slab în setul doi pe care l-a pierdut fără drept de apel cu 1-6.

Halep și-a luat revanșa  în setul trei pe care l-a câștigat  cu 6-1, aducând  astfel primul punct României.

Irina Begu, locul 38 WTA, şi Timea Bacsinszky, locul 46 WTA. vor juca al doilea meci de simplu de sâmbătă.

Duminică, partidele se vor desfăşura după următorul program, începând cu ora 12.00:

Simona Halep – Timea Bacsinszky (3-1 în întâlnirile directe);

Irina Begu – Viktorija Golubic (2-0);

Irina Begu/Simona Halep – Patty Schnyder/Jil Teichmann

Echipa care câştigă această întâlnire va juca din sezonul viitor în prima Grupă Mondială a FedCup by BNP Paribas.