Simona Halep, umilită de Maria Sharapova la Turneul Campioanelor

Simona Halep a fost bătută măr, marți în a doua partidă disputată la Turneul Campioanelor de la Singapore. Rusoaica Maria Sharapova a șters pe jos cu Halep.

Simona Halep a fost învinsă marți, la Turneul Campioanelor de la Singapore, în două seturi, de rusoaica Maria Sharapova. A fost a șasea înfrângere consecutivă suferită de româncă în fața rusoaicei.

Simona Halep a pierdut primul set cu 6-4, în fața Mariei Sharapova, după ce reușise să revină de la scorul de 0-2. Românca, deși nu a jucat rău, a cedat game-ul fix când nu trebuia, la scorul de 5-4 pentru rusoaică. După ce i-a anulat primele două mingi de set, Halep nu a mai reușit să o anuleze și pe cea de-a treia și a pierdut setul.

Fapt ce a afectat-o foarte mult pe româncă, care în setul doi, Halep a fost praf și pulbere, nu a mai jucat nimic și a pierdut setul cu scorul de 4-6.

Maria Sharapova și-a adjudecat victoria după o oră și 54 de minute de joc și s-a calificat în semifinale la Turneul Campioanelor.

Joi dimineață, Halep joacă cu Agnieszka Radwanska pentru a spera că se califică în semifinale la Singapore.

Rezultatul confruntărilor dintre Simona Halep și Maria Sharapova, toate câștigate de rusoaică:

2012 – Indian Wells – turul trei – 6-3, 6-4

2012 – Beijing – turul unu – 7-5, 7-5

2014 –  Madrid – finală – 1-6, 6-2, 6-3

2014 – Roland Garros – 6-4, 6-7(5-7), 6-3

2014 –  Cincinnati  – sferturi – 3-6, 6-4, 6-4.