Simona Halep şi Patricia Ţig, bătute măr în primul tur la Australian Open 2017

Debut catastrofal pentru Simona Halep şi Patricia Ţig la Australian Open 2017. Româncele au fost învinse categoric în prima rundă a primului turneu de Grand Slam al anului.

Simona Halep, a patra favorită la Australian Open, a fost învinsă în mod umilitor şi categoric de Shelby Rogers, jucătoare aflată pe locul 52 mondial.

Shelby Rogers a făcut legea pe terenul de joc şi a dominat-o categoric pe româncă. Halep a fost total copleșită de ritmul impus de Rogers.

Românca a acuzat probleme în timpul meciului, fiind jenată de o problemă la gamba stângă. În pauza dintre seturi, ea a cerut intervenția trainerului.

Şi după o oră şi 15 minute de joc, Simona Halep a pierdut partida în două seturi, scor 3-6, 1-6.

Este al doilea an consecutiv când Simona Halep este învinsă în primul tur la Australian Open. În 2016, Shuai Zhang, jucătoare aflată pe locul 133 mondial şi venită din calificări s-a impus în faţa româncei cu 6-4, 6-3.

În 2014 şi 2015, Simona Halep a ajuns până în sferturi de finală la Australian Open.

Patricia Tig a fost învinsă luni dimineaţă, şi mai categoric decât Halep, tot în primul tur la Australian Open.

Ţig a pierdut meciul după doar 53 de minute de joc cu portoricana Monica Puig, scor 6-0, 6-1.

În primul tur la Australian Open au mai rămas: Irina Begu, Monica Niculescu, Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan.