Simona Halep şi Irina Begu, înfrângere dramatică în turul doi la dublu la Miami

Simona Halep şi Irina Begu au fost eliminate luni dimineaţă, în turul doi la dublu feminin în cadrul turneului de la Miami, de perechea formată din Anna-Lena Groenefeld şi Raquel Atawo.

Simona Halep şi Irina Begu au pierdut în mod dramatic partida de dublu feminin. Au câştigat primul set la tie-break, scor 7-6(7-3), după care au pierdut setul doi cu 2-6, deşi conduceau cu 2-1 şi serviciul. De la scorul de 2-1, româncele nu au mai fost în stare să câştige vreun game.

În super tei break, au condus cu 4-1 şi două servicii, însă Irina Begu a produs foarte multe greşeli şi a irosit multe puncte, astfel că partida s-a încheiat cu 10-8 în favoarea adversarelor.

Calificarea în turul doi la dublu feminin le asigură româncelor un cec în valoare de 28,880 dolari şi câte 120 de puncte WTA.

După această înfrângere, Halep şi Begu pleacă definitiv de la turneul de la Miami unde mai există un singur român, Horia Tecău în turul doi la dublu masculin unde face pereche cu Jean Julien Rojer.