Simona Halep s-a calificat în turul trei la US Open 2016

Simona Halep, a cincea favorită la US Open 2016, s-a calificat fără niciun fel de probleme, în turul trei al competiției americane, după ce s-a impus în fața cehoaicei Lucie Safarova.

Simona Halep, semifinalistă în 2015 la Flushing Meadows, a obținut victoria într-o oră și 27 de minute, scor 6-3, 6-4.

Halep a început în forță partida și a condus cu 3-0, însă Safarova a revenit spectaculos și a restabilit egalitatea, 3-3. Însă Halep a reușit break-ul în cele din urmă, iar apoi și-a trecut în cont alte două ghemuri, ultimul un break ”alb”, adjudecându-și primul set cu 6-3.

Chiar dacă cehoaica a început bine setul doi, Halep s-a impus în cele din urmă cu 6-4 și s-a calificat în turul trei unde va juca cu unguroaica Timea Babos

Simona Halep și-a asigurat un cec de 140.000 dolari și 130 puncte WTA, pentru accederea în turul trei la US Open.

Din păcate, Irina Begu și Raluca Olaru au fost învinse în primul tur la dublu feminin cu 6-7 (5), 6-4, 6-3 de cuplul Jelena Ostapenko/Andrea Petkovic.