Simona Halep s-a calificat în sferturi la Indian Wells unde va juca cu Serena Williams

Simona Halep s-a calificat miercuri dimineață, nesperat de ușor, în sferturile de finală ale primului turneu Masters 1000 de puncte, din 2016, cel de la Indian Wells.

Simona Halep, locul 5 mondial, s-a impus miercuri dimineață, în fața jucătoarei Barbora Zahlavova Strycova, cu scorul de 6-3, 1-0.

Cehoaica a fost nevoită să abandoneze partida în setul doi la scorul de 1-0 pentru româncă.

Astfel că după doar 46 de minute de joc, Simona Halep s-a calificat în sferturi de finală la Indian Wells unde va juca cu Serena Williams.

Pentru accederea în sferturi, Halep și-a asigurat un cec în valoare de 128,215 de dolari și 215 puncte WTA.

În 2015, Simona Halep a câștigat turneul de la Indian Wells, după ce în finală a învins-o pe Jelena Jankovic.