Simona Halep, reacţie după meciul de infarct de la Montreal: “Sunt puţin moartă”

Simona Halep a avut parte de un meci dramatic în turul doi la Montreal. Românca a învins-o greu pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, locul 28 WTA, după 3 ore şi 7 minute de joc.

Partida începută miercuri, a fost reluată joi, după ce a fost întreruptă din cauza ploii, la scorul de 4-3 pentru rusoaică. Halep a câştigat primul set după o luptă aprigă cu Anastasia Pavlyuchenkova, în tie-break scor 7-6(11-9),

Setul doi a fost adjudecat de rusoaică cu 6-4 şi în decisiv, Halep a fost condusă cu 2-0 şi 4-2, dar a reuşit în cele din urmă să câştige cu 7-5.

Halep a delcarat la final de meci că a fost o luptă teribilă şi că e puţin “moartă.

“A fost un meci extraordinar, o luptă teribilă. Ea a luptat până la final. Am câştigat, sunt fericită că am putut lupta până la capăt. Cu ajutorul vostru, al suporterilor, e imposibil să renunţi. Sunt puţin <<moartă>> în momentul ăsta. Să văd cum mă refac şi să vedem cum mă voi prezenta. Pe hard e şi mai greu să joci împotriva lui Venus”, a spus Simona Halep, la finalul meciului.

Simona Halep va juca în optimi de finală împotriva lui Venus Wiiliams.