Simona Halep, meci criminal cu Stosur. Românca s-a calificat cu greu în sferturi la Madrid

Simona Halep s-a calificat miercuri, în sferturile de finală ale turneului de tenis Masters 1000 de puncte de la Madrid, după ce în optimi, a învins-o cu mare dificultate pe australianca Samantha Stosur.

Simona Halep, a treia favorită a turneului de tenis patronat de românul Ion Țiriac, a izbutit să o învingă pe Samantha Stosur.

Românca s-a impus în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 6-4, după o oră și 51 de minute de joc.

A fost pentru a zecea oară când cele două jucătoare s-au întâlnit în meciuri oficiale. Halep a bifat a șasea victorie în fața australiencei.

În sferturi de finală, Simona Halep va juca cu Coco Vandeweghe.

Din păcate, Irina Begu a ratat calificarea în sferturi. Românca a fost învinsă în două seturi, scor 6-1, 7-5 de olandeza Kiki Bertens.

Simona Halep și Irina Begu vor juca joi, în sferturi de finală la dublu feminin contra perechii formate din Sania Mirza și Yaroslava Shvedova.