Simona Halep a fost eliminată vineri, în sferturi de finală la turneul de tenis de la Stuttgart, de către americanca Coco Vandeweghe. Românca a jucat foarte slab, a comis foarte multe greşeli şi a ratat accederea în semifinale.

Eşec usturător pentru numărul unu mondial. Simona Halep a pierdut meciul fără drept de apel.

Coco Vandeweghe a umilit-o, în două seturi, scor 6-4, 6-1, după doar o oră şi 14 minute de joc.

Deşi era principală favorită la turneul de la Stuttgart, Simona Halep a jucat foarte slab la toate capitolele.

Pierderea primului set a demoralizat-o atât de tare încât în setul doi nu a mai fost în stare să câştige decât un game.

Pentru accederea în sferturi la turneul de ls Stuttgart, Simona Halep are asigurat un cec în valoare de 17,334 dolari şi 100 de puncte WTA.

Peste o săptămână, Halep va juca la turneul de tenis de la Madrid unde are de apărat trofeul cucerit în 2017.